KİREMİT ÇATI

İNAM İNŞAAT

Kiremit, kilin pişirilmesiyle elde edilen bir çatı örtü yapı malzemesidir. Uzun yıllara dayanan bir geçmişi vardır. İlk olarak, kiremitler geçmeli şekilde üretilmeye başlanmıştır. Kiremitlerin geçmeli olarak üretimi ile daha az sayıda ve buna bağlı olarak ağırlığı daha az olan bir örtü olanağı sağlanmış olur.
Genellikle yurdumuzda kiremit içinde kireç ve organik madde bulunmayan ekşitilmiş lüleci çamurundan yapılırlar. Kiremitlerde pullanma, çarpılma, çatlama gibi özürlerin olmaması istenir. İyi bir kiremit, bir metalle vurulduğu zaman tiz bir ses çıkarmalıdır. Günümüzde kullanılan kiremit çeşitleri, Marsilya, Alaturka kiremit, Oluklu kiremit, Roman tipi kiremit ve Düz kiremit tipi kiremitlerdir.
Teknolijinin gelişimine parelel kiremitte yerini alarak modern çatı sistemleri arasında liderlik yarışındadır önceleri toprak kiremit olarak üretilmekteyken günümüzde beton kiremitlerde yaygın bir şekilde çatılarımızda yerini almaktadır ve hatta uzun ömürlü olması renk solması . donma .ve kırılma ve su emme oranı düşük veya olmaması çok lüx projelerde yerini almaktadır.

Kafanızda Herhangi Bir Soru Mu Var? Bizimle İletişime Geç.